Aktivity

Kreativní čtení Bible

• kreativní čtení Bible v češtině

sousedské popovídání, společné čtení Bible s postřehy každého z nás, večeře

Modlitební karavan

Během Hasičských slavností v sobotu 17. září jsme u nás v Úholičkách měli poprvé modlitební karavan, který je součástí mezinárodní ekumenické iniciativy modliteb 24/7. Modlitební karavan cestuje do různých měst a obcí, kde spolupracuje s místní církví. Lidem nabízí zdarma kávu a zákusek, možnost popovídání  a v případě zájmu modlitbu. Jsme rádi, že si do karavanu našlo cestu desítky lidí z naší obce i nejbližšího okolí. Také děkujeme za pomoc hasičům, zejména Janu Uhlířovi s technickou pomocí instalace karavanu na nádvoří.

Fusion - moderní pěvecký sbor v Dejvicích

Fusion je určen teenagerům ve věku 13-20 let. Základ tvoří moderní pěvecký sbor, který má zkoušky každou středu od 18:00 do 19:45. Nabízíme studentům i hudební workshopy, ve kterých se mohou naučit základům hry na hudební nástroje, zapojit se do tance, aranžování, dirigování apod.

Zjistit víc o Fusion

Zpívání koled na Štědrý den ve 13h

Přijďte si zazpívat koledy o Štědrém dnu po obědě ve 13h k vánočnímu stromu na návsi v Úholičkách, můžete si vzít vlastní hudební nástroj.

Koledy ke stažení

Manželské večery proběhly od 2.10. do 20.11. 2022, další kurz bude pořádán dle zájmu.

Uplynulých osm večerů od října do listopadu 2022, v Úholičkách na statku, probíhal kurz Manželské večery. Zúčastnilo se ho 9 odvážných párů z okolí. Šli do toho, protože měli zájem prohloubit svoje manželství a někdo i překonat nějakou krizi. Kurz začal teplou večeří pro dva, která trvala půl hodiny, kdy si partneři mohli nerušeně povídat. Pak nastoupil moderátor a uvedl první videoukázku, kde v pár minutách následoval sestřih rozhovorů různých manželských párů ze zahraničí na dané téma např. řešení konfliktů, nebo společný čas, síla odpuštění, rodiče partnera, dobrý sex, umění komunikace a pět jazyků lásky. Po videu následuje rozhovor manželů mezi sebou, v pozadí hraje hudba, manželé pracují i s tištěnou publikací speciálně vypracovanou pro kurz. Například zde mohou najít možnosti projevů lásky k partnerovi na základě jeho osobního vnímání, které mohou mít partneři odlišné. Takovými jazyky lásky je třeba: pochvala a povzbuzení, nebo naslouchání, bezpečí, fyzický kontakt, podpora, společný čas, porozumění, pozornost, společnost…. A tak se střídá video a osobní rozhovory. Videa obsahují i citáty slavných osobností i moudrá přísloví z Bible. Na závěr je zákusek a domácí úkol. Obsah rozhovorů zůstává pouze mezi partnery. Co si odnesli účastníci z kurzu podle jejich dobrovolného anonymního hodnocení?

„Chuť dále prohlubovat náš vztah a pečovat o něj, a hlavně nástroje, jak to dělat dál“

„Vyřešili jsme spory, o kterých jsme dříve nemluvili“ 

„Nejvíce mi chutnal losos se salátem a dýňová polévka s koriandrem“.

Přijďte na rande

Ať už se vám v manželství daří dobře nebo něco skřípe, vždycky je dobré investovat do vašeho vztahu nebo si udělat čas jeden na druhého. 

Neváhejte pozvat i své přátele, kteří by tuto možnost třeba rádi využili. Další pořádání kurzu dle zájmu.

Plakáty kurzu

Nejčastější otázky ke kurzu

Komu je určen kurz Manželské večery?

Manželské večery jsou pro každý pár, který na sobě chce pracovat a společně investovat do svého vztahu z různého pohledu:

 • Stav manželství: Máte-li hezké manželství, kurz vám pomůže jej dále zlepšit a posílí vaše dobré návyky. Většina hostů kurzu jsou páry, které mají pěkný vztah. Na druhou stranu, zakoušíte-li v manželství potíže, kurz vám poskytne praktické dovednosti, které vám pomohou obtíže překonat. Páry, které již žily odděleně, využily kurz jako příležitost ke smíření a nalezení cesty zpět.
 • Délka manželství: Na tom, zda v manželství žijete méně než tři roky nebo více než třicet let, vůbec nezáleží.
 • Životní filozofie: Ačkoliv je kurz založen na křesťanských principech, je určen naprosto všem párům. Principy, o kterých se mluví na kurzu, jsou vhodné pro každého. Diskuse o víře nejsou obsahem kurzu.
 • Způsob soužití: Kurz je otevřen všem párům, které spolu žijí, ať už to je v manželství nebo ne. Pokud spolu žijete už dlouhou dobu nebo spolu máte děti, tento kurz je určen i vám (pokud jste zasnoubení a manželství teprve plánujete, bude pro vás vhodnější kurz Příprava na manželství.

Jak vypadá večer na kurzu?

Setkání zahrnuje tři prvky:

 • Občerstvení: každý večer začíná občerstvením v příjemném prostředí. Chceme, abyste se u svých stolků cítili jako na rande. Je to Váš večer!
 • Téma večera: vždy po krátkém občerstvení následuje krátké video, které přinese mnoho praktických principů, příběhů ze života i inspirativních nápadů. Kurz je založen na křesťanských principech, ale je určen každému páru bez rozdílu životní filozofie.
 • Káva a čas na diskusi: jádrem večera jsou cvičení v příručkách, které se střídají se sledováním videa. Tato cvičení Vás povedou k hlubší diskusi pouze ve dvou o tématech, na která ve spěchu všedního dne nezbývá čas. Respektujeme Vaše soukromí, o svém vztahu nemusíte nikomu nic říkat. Snažíme se vytvořit takové prostředí, abyste měli jistotu, že váš rozhovor nikdo další nezaslechne. V pozadí hraje hudba a během nejdelšího cvičení se podává káva nebo čaj a dezert.
 • Domácí cvičení: na konci každého setkání dostanete domácí cvičení, které byste spolu do příště měli udělat. Domácí cvičení nikdo nekontroluje, je čistě jen pro vás. Cvičení vám má napomoci pokračovat v započatých rozhovorech i doma.

Jaká témata probíráme na kurzu?

Témata jednotlivých večerů:

 1. Společný čas – společně strávený čas, milovat druhého jako sebe sama
 2. Řešení konfliktů – přijímejme své odlišnosti, nezdravé způsoby zvládání konfliktů, šest kroků k řešení konfliktu
 3. Síla odpuštění – přiznat si zranění, jak odpustit i těžké věci, jak začít znova
 4. Rodiče partnera – vliv naší rodiny v dětství, jak vycházet s rodiči v dospělosti
 5. Dobrý sex – proč je sex nejlepší v manželství, šest rad pro dobré milence
 6. Umění komunikace – naslouchání, sdílení vnitřních pocitů
 7. Pět jazyků lásky – láska v akci
 8. Party Manželských večerů – v čem spočívá hezké manželství?

Mohu přijít sám/sama?

Ne. Kurz je určen pouze párům. Těžištěm celého kurzu jsou rozhovory mezi partnery v soukromí u malých stolků a k tomu jsou skutečně potřeba oba. Pokud jeden z vás nebude moci některý večer přijít, můžeme vám poskytnout záznam z přednášky, abyste si mohli cvičení udělat spolu sami.

Jak se přihlásit?

Maximální kapacita je 12 párů, proto s přihlášením neváhejte. Hlásit se můžete do 25. září 2022:

 1. přes web zde: https://www.manzelskevecery.cz/course/find : počkejte, až se načte stránka, sjeďte myší níže na mapu s nadpisem „PREZENČNĚ“ , hledejte v mapě „Velké Přílepy (Úholičky nejsou vidět)“, klikněte na červenou šipku u Velkých Přílep, otevře se bílá bublina, klikněte na „(detail, kontakt)“, klikněte na „PŘIHLÁSIT SE“, přihlaste sebe i partnera.
 2. nebo emailem na adresu daniel.jokl@kostelnazaprazi.cz, kde uveďte: jméno a příjmení obou partnerů, mobil a email obou, stravovací omezení (alergie apod.).

Kolik kurz stojí?

Cena kurzu činí 3 500,- Kč na pár (2 900,- Kč studenti a důchodci). Peníze zašlete na bankovní účet:  10 32 88 66 72/6100, Var. Symbol: 1555 999. 

V ceně jsou obsaženy 2 knížky pro účastníky kurzu, nájem a občerstvení.

Těšíme se na Vás!

Daniel a Jana Joklovi